MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2020

z

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970, w Polsce działania w ramach tego dnia podejmuje się od 1990 r. Co roku w naszej szkole podejmowane były inicjatywy i akcje podnoszące świadomość ekologiczną na świeżym powietrzu, w tym roku takie działanie jest niemożliwe ze względu na pandemię koronawirusa. Wirus COVID-19 sprawił, że zostaliśmy w domu. W tym roku motyw przewodni wirtualnych obchodów to: "Działania na rzecz ochrony klimatu". Jego celem jest zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

Pamiętajmy, że troska o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas! Ziemia jest naszym domem, a więc powinniśmy o nią dbać. W tym czasie warto zastanowić się nad środowiskiem, a zmiana naszych codziennych nawyków, przyzwyczajeń może przyczynić się do globalnych zmian. Jak zatem zostać przyjacielem Ziemi i kształtować postawę proekologiczną przez komputer? Tym sposobem może być na przykład udział w konkursie plastycznym, który dzisiaj został ogłoszony. Wykorzystajmy plakat do promocji prawidłowego zachowania na rzecz środowiska. Zwróćmy uwagę na to:

Czy w naszym domu są prawidłowo segregowane śmieci?

Czy nie pali się niepotrzebnie światło?

Plastikowe butelki zamieńmy na wielorazowe?

Używajmy ekologicznych toreb na zakupy!

Kupujmy świadomie, odpowiedzialnie!

Naprawiamy zamiast wyrzucać!

Promujmy alternatywne źródła energii (wody, wiatru, słońca, czy też energii geotermalnej)!

Nie marnujmy żywności!

Korzystajmy z naturalnych produktów, a nie przetworzonych!

Sadźmy drzewa!

Nie spalajmy odpadów!

Oszczędzajmy wodę!

 

To tylko niektóre działania, które jesteśmy w stanie wdrożyć, nawet będąc w domu. Wspólnie jesteśmy w stanie w znaczny sposób ograniczyć emisję CO2, oszczędzać wodę, której jest coraz mniej, zapobiegać tzw. efektowi cieplarnianemu itp. Wierzę, że kłopoty naszej matki Ziemi są przejściowe, a prawidłowa postawa nas wszystkich to zmieni.

Autor: Piotr Kubiak